Scientific Programme - Draft

   

Sunday 7th April 2019

14.00 - 16.00 Registration
16.00 - 18.00  Career Workshop (organised by Student & Post Doc Reps)
18.00 - 19.00  Dinner - Rootes Restaurant (Rootes Building) 
 19.00 - 20.00 Plenary BSCB (BSCB Session) 
Mina Bissel
 20.00 - 20.30 Beddington Medal 
20.30 - 21.00 Tickle Medal
 21.00 - 22.15 Student & Post - Doc Social 
 

Monday 8th April 2019

   
9.00 - 12.30 Session 1: Genome Integrity & Regulation 
9.00 - 9.30 David Pellman 
9.30 - 10.00 Aga Gambus 
10.00 - 10.30 Stephen West 
10.30 - 11.00 Coffee Break - Oculus Atrium (Main Campus)
11.00 - 11.30 Stephen Goff  
11.30 - 12.00 Kirsten Bomblies 
12.00 - 12.30 2x Oral Presentation
12.30 - 14.00  Lunch & Poster Session ODD - Oculus Atruim (Main Campus)
14.00 - 15.15 Session 2: Organelle Bio-genesis Session 2: Growth
14.00 - 14.30 Monica Bettencourt-Dias  Alexandra Joyner 
14.30 - 15.00 Pedro Carvalho  Jesus Gil 
15.00 - 15.15 1x Oral Presentation 1x Oral Presentation
15.15 - 15.30 Coffee break - Oculus Atrium (Main Campus)
15.30 - 16.00 Sean Munro  Aurelio Telman 
16.00 - 16.30 Jeremy Carlton  Adrienne Roeder 
16.30 - 16.45 1x Oral Presentation 1x Oral Presentation
17.00 - 18.30

Student & Post Doc Symposium 
7x Oral Presentations

18.30 - 19.30 Hooke Medal
19.30 - 20.30 Dinner - Rootes Restaurant (Rootes building)
20.30 - 21.30 Waddington Medal 
21.00 - 22.15 Meet the Speakers (Organised by Student & Post-Doc Reps)
 

Tuesday 9th April 2019

   
9.00 - 12.30 Session 3: Cell Migration Session 3: Non-autonomous reg of proliferation
9.00 - 9.30 Denise Montell  Eugenia Piddini
9.30 - 10.00 Anne Huttenlocher Yasuyuki Fujita
10.00 - 10.30 Xavier Trepat Leonor Saúde
10.30 - 11.00 Coffee break - Oculus Atrium (Main Campus)  
11.00 - 11.30 Jeffrey Pollard JP Martinez-Barbera
11.30 - 12.00 Cedric Gaggioli Karen Guillemin 
12.00 - 12.30 2x Oral Presentation 2x Oral Presentation
12.30 - 14.00 Lunch & Poster Session Even - Oculus Atrium 
14.00 - 18.00 Trafficking Morphogenesis
14.00 - 14.30 Ulrike Eggert Prisca Liberali
14.30 - 15.00 Volker Haucke  Shankar Srinivas
15.00 - 15.30 2x Oral Presentation 2x Oral Presentation
15.30 - 16.00 Coffee Break - Oculus Atrium
16.00 - 16.30 Maria Mittelbrunn Henrik Jonsson
16.30 - 17.00 Stephanie Kermorgant Madeline Lancaster
17.00 - 17.30 Gia Voeltz Claudio Stern
18.00 - 18.30 Women in Science Medal
18.30 - 19.30 BSCB AGM BSDB AGM
20.00 Onwards Conference Dinner - Panorama Suite 
     

Wednesday 10th April 2019

 
9.00 - 11.00  Cell-Cell Communication Germline & Early Development
9.00 - 9.30 Claus Jorgensen Peter Andrews
9.30 - 10.00 Ilaria Malanchi Eva Hoffman
10.00 - 10.30 Guillaume Charras Gwyneth Ingram
10.30 - 11.00 2x Oral Presentation 2x Oral Presentation
11.00 - 11.30 Coffee Break 
11.30 - 12.30 Plenary BSDB - Sally Temple
12.30 - 13.00 Packed Lunch

Powered by Eventsforce